Ubezpieczenie OC zapewnia posiadaczom pojazdów bezpieczeństwo finansowe na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń. Do nieprzewidzianych wypadków może dojść zarówno w trakcie poruszania się pojazdem po drodze, na postoju, jak i podczas parkowania. Jesteś młodym kierowcą? Dowiedz się, czy warto oprócz ubezpieczenia OC skorzystać również z AC, NNW oraz Assistance.

Ubezpieczenia komunikacyjne chronią Twój majątek i Ciebie w razie szkody związanej z ruchem pojazdu. Dzięki ubezpieczeniu OC możesz uwolnić się od ryzyka poniesienia wysokich kosztów za powstałą szkodę, którą musiałbyś pokryć jako sprawca zdarzania. Co natomiast gwarantują inne ubezpieczenia?

Zobacz też: Wybór ubezpieczania przy zakupie OC ma znaczenie >>

Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na dwie grupy:

  • ubezpieczenie obowiązkowe – każdy właściciel auta zarejestrowanego w Polsce musi mieć ważne ubezpieczenie OC, niezależnie od tego, czy jego auto jeździ regularnie po drodze, czy jest głównie garażowane;
  • ubezpieczenia dobrowolne – każdy właściciel może sam podjąć decyzję, czy chce wykupić ubezpieczenie AC, czyli autocasco, ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków), Assistance oraz ubezpieczenie opon i szyb.

Zobacz: Gdzie znaleźć tanie OC? Praktyczny poradnik młodego kierowcy >>

Ubezpieczenie OC samochodu – dlaczego jest obowiązkowe?

OC samochodu to inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ma ono zabezpieczyć właściciela auta na wypadek szkód wyrządzonych przez niego innym osobom na drodze (nie tylko kierowcom). Jest to jedyna forma ubezpieczenia, którą każdy kierowca musi posiadać. Jeśli więc jako nowy kierowca i właściciel samochodu chcesz poruszać się po drodze, czeka Cię wybór, a następnie zakup ubezpieczenia OC dla młodych kierowców. Od tego momentu zaczniesz także wypracowywać swoje zniżki na OC za bezszkodową jazdę.

Konieczność posiadania ubezpieczenia OC przez kierowców wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 2003 roku. Choć prawo  nakazuje wykup ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, wybór konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego leży w Twojej gestii.

Zobacz też: Ubezpieczenia OC w Polsce dla młodych kierowców – jak wygląda oferta? >>

Obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia OC samochodu wynika z ustawy, ale jest też najlepszym sposobem na zabezpieczenie kierowcy przed kosztami rekompensaty za szkody wyrządzone innym osobom. Pamiętaj, że ten, kto powoduje szkodę, jest zobowiązany do jej naprawienia, wypłaty odszkodowania oraz zadośćuczynienia. W przypadku niektórych nawet niepozornie wyglądających szkód koszty takich rekompensat znacznie przewyższają możliwości finansowe kierowców, zwłaszcza młodych.

Zobacz też: Zdarza się – co zrobić w razie kolizji? >>

Dlaczego należy wykupić ubezpieczenie OC?

Jeśli w wyniku kolizji ucierpią inni uczestnicy ruchu, obowiązkiem osoby, która spowodowała zdarzenie, jest pokrycie kosztów skutków wypadku. Mogą to być koszty:

  • wizyty w szpitalu, ale też wieloletniego leczenia,
  • rehabilitacji,
  • zmiany zawodu poszkodowanego, spowodowanej konsekwencjami wypadku,
  • wypłaty renty na rzecz poszkodowanego, jeśli wypadek uniemożliwił mu podjęcie jakiejkolwiek pracy.

Rekordzista, który nie miał ubezpieczenia OC, musiał wypłacić odszkodowanie w kwocie aż 1,6 mln zł. W sytuacji braku OC odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który następnie zwraca się do nieubezpieczonego kierowcy o zwrot pieniędzy.

Zobacz więcej: Przed czym chroni ubezpieczenie OC? >>

Jak wykupić ubezpieczenie OC, jeśli jesteś młodym kierowcą? Kalkulator OC

Od chwili zawarcia pierwszej umowy ubezpieczenia OC z towarzystwem ubezpieczeń zaczynasz tworzyć swoją historię ubezpieczeniową i szkodową, która po upływie kolejnych lat będzie miała istotne znaczenie przy wyliczaniu wysokości stawek za ubezpieczenie OC.

Warto więc starać się, aby:

  • zachować ciągłość ubezpieczenia – regularnie płacić składki i dbać o to, by po zakończeniu ważności jednego ubezpieczenia OC od razu opłacić kolejne;
  • zachować jak najlepszą historię bezszkodowej jazdy – im mniej zdarzeń z Twoim udziałem, tym większe zniżki na składki OC będziesz mógł otrzymać.

Zobacz też: Przerwa w ubezpieczeniu OC i AC – zobacz, co ze zniżkami >>

W You Can Drive  ubezpieczenie dla młodych kierowców możesz wykupić nawet bez konieczności wychodzenia z domu. Wszystkie formalności załatwisz przez naszą stronę internetową.

Oblicz składkę ubezpieczenia You Can Drive >>

Wybierz opcję OBLICZ SKŁADKĘ, dzięki której obliczysz wysokość składki za ubezpieczenie. Na poszczególnych etapach będziesz musiał podać kilka podstawowych informacji, takich jak:

  • rok produkcji pojazdu oraz jego przebieg
  • marka i rodzaj auta
  • swoje dane osobowe.

Jeśli to nie będzie Twoje pierwsze ubezpieczenie, zostaniesz także poproszony o wskazanie:

  • łącznego okresu ubezpieczenia OC i AC w ciągu ostatnich 5 lat,
  • liczby szkód OC spowodowanych w ostatnich 5 latach;
  • liczby szkód OC spowodowanych w ciągu ostatnich 2 lat.

Dodatkowo, przed zawarciem umowy ubezpieczenia te  informacje zostaną zweryfikowane w bazie UFG dostępnej dla każdego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Zobacz więcej: Ubezpieczenie OC przez internet – czy to się opłaca? >>

Jeśli zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia You Can Drive, to suma ubezpieczenia OC będzie wynosić w odniesieniu do jednego zdarzenia:

  • w przypadku szkód na osobie – równowartość 5 210 000 euro,
  • w przypadku szkód w mieniu – równowartość 1 050 000

Jesteś młodym kierowcą, ale posiadałeś już wcześniej ubezpieczenie komunikacyjne? W You Can Drive uwzględniamy zniżki uzyskane u innych ubezpieczycieli. Wyliczenie Twojej składki zajmie tylko kilka minut. Gdy wszystko przebiegnie poprawnie, na Twoim koncie klienta pojawi się Twoja polisa OC do wydruku, czyli tak zwany kartonik OC.

Jaki dowód zawarcia ubezpieczenia OC jest honorowany przez policję? >>

Ubezpieczenie AC – czy warto je wykupić, jeśli jesteś młodym kierowcą?

Zupełnie inny zakres ochrony niż obowiązkowe ubezpieczenie OC ma ubezpieczenie AC, czyli autocasco. Jego zadaniem jest ochrona Twojego mienia, czyli auta. AC to ubezpieczenie pojazdów mechanicznych od ich utraty, zniszczenia lub uszkodzenia. Dzięki ubezpieczeniu unikniesz drogich kosztów naprawy pojazdu, gdy zostanie on całkowicie lub częściowo uszkodzony.

Ubezpieczenie AC chroni przed kosztami napraw spowodowanych:

  • zderzeniem się pojazdów lub zderzeniem pojazdu z przedmiotem spoza pojazdu (np. uderzenie w słupek na parkingu),
  • wandalizmem,
  • zsunięciem się sprzętu sportowego przewożonego na bagażniku zewnętrznym,
  • pożarem, wybuchem oraz innymi żywiołami.

Dzięki ubezpieczeniu AC jesteś także chroniony przed kradzieżą pojazdu lub jego elementów.

Czy AC musi być drogie? Zobacz, dlaczego warto wykupić autocasco>>

Jakie ubezpieczenie AC wybrać? Poznaj ofertę You Can Drive dla młodych kierowców

W You Can Drive oferujemy dwa rodzaje ubezpieczeń AC dla kierowców poniżej 30. roku życia. Poznaj ofertę AC MINI oraz AC MAXI.

  • AC MINI

To ubezpieczenie autocasco, dzięki któremu możesz uzyskać od nas pomoc w przypadku, gdy nastąpiła szkoda całkowita (również kradzież), a więc gdy koszty naprawy szkody w pojeździe przekroczyłyby 70% jego wartości w dniu wystąpienia szkody.

  • AC MAXI

W ramach tego ubezpieczenia AC uzyskasz pomoc nie tylko w razie szkody całkowitej, oraz kradzieży, lecz także szkody częściowej, której naprawa wyniosłaby mniej niż 70% wartości auta. Wykupując AC MAXI, sam decydujesz, czy wolisz rozliczać się w wariancie kosztorysowym i samodzielnie naprawiać usterkę po otrzymaniu pieniędzy, czy za pomocą sieci partnerskiej.

Odszkodowanie w wariancie sieci partnerskiej wyliczamy na podstawie cen części alternatywnych, natomiast wszystkie naprawy odbywają się w polecanych przez nas warsztatach samochodowych.

Zobacz warsztaty w sieci partnerskiej ERGO Hestia >>

NNW i Assistance – czy młodemu kierowcy są potrzebne dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne?

Jeśli chcesz zapewnić sobie dodatkową pomoc finansową w razie wypadku lub wsparcie na drodze w przypadku awarii lub stłuczki, warto wykupić dwa dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne – NNW kierowcy i pasażerów oraz ubezpieczenie Assistance.

  • Ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia: 10 tys. lub 15 tys. złotych)

Jest to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, którym zostaje objęty zarówno kierowca, jak i pasażerowie pojazdu. Zapewnia ono wypłatę świadczeń w razie poniesionego w wypadku uszczerbku na zdrowiu lub śmierci osób jadących autem. Dzięki NNW możesz więc spodziewać się dodatkowego wsparcia finansowego po wypadku, który wydarzył się podczas podróżowania samochodem, a także w trakcie:

  • wsiadania lub wysiadania z pojazdu – zwłaszcza zimą, gdy istnieje ryzyko poślizgnięcia się na lodzie lub śniegu;
  • naprawy pojazdu na trasie – gdy np. jesteś zmuszony zatrzymać auto na pasie awaryjnym autostrady,
  • obsługi pojazdu – tankowania paliwa, rozładunku rzeczy z bagażnika itp.

Co ważne, ubezpieczenie NNW chroni Ciebie i Twoich bliskich nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie.

Zobacz: Ubezpieczenie od NNW w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego – zobacz, na czym to polega >>

  • Ubezpieczenie Assistance (suma ubezpieczenia: 10 tys. zł)

W ramach tego ubezpieczenia możesz liczyć na pomoc w trakcie podróży 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W zależności od wybranego wariantu ubezpieczyciel oferuje Ci organizację oraz pokrycie kosztów profesjonalnej pomocy drogowej, gdy Twój pojazd zostanie unieruchomiony na skutek awarii lub szkody całkowitej.

  • Assistance w pakiecie podstawowym dla młodych kierowców – obowiązuje tylko na terytorium Polski i obejmuje m.in. usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu do 150 km i dowóz paliwa.
  • Assistance w pakiecie rozszerzonym dla młodych kierowców – obowiązuje na terytorium Europy i obejmuje wszystkie powyższe udogodnienia, w tym holowanie pojazdu do 1000 km (500 km za granicą i 500 km w Polsce), a także zapewnienie pojazdu zastępczego, transport przyczepy i złomowanie pojazdu.

Pełną listę świadczeń dostępnych w ramach pakietu Assistance znajdziesz w OWU.

Zobacz też: Czy młodzi kierowcy mogą mieć tanie ubezpieczenie? >>

Inne formy ubezpieczenia komunikacyjnego – zadbaj o swoje auto już od pierwszych chwil na drodze

Ubezpieczenia OC i AC zapewniają podstawową ochronę Twojego pojazdu i Twoich finansów. Jeśli jednak czujesz, że te ubezpieczenia są dla Ciebie niewystarczające, zabezpiecz się dodatkowo i wykup także NNW i Assistance (zwłaszcza gdy często podróżujesz za granicę).

W You Can Drive możesz również skorzystać z dwóch dodatkowych ubezpieczeń, niezależnie od wcześniej wybranej oferty:

  • ubezpieczenie szyb – suma ubezpieczenia wynosi 5 000 złotych, w ramach której otrzymasz pomoc w naprawie lub wymianie uszkodzonej szyby;
  • ubezpieczenie opon – suma ubezpieczenia wynosi 1 000 złotych, w ramach której uzyskasz pomoc w naprawie opon na miejscu zdarzenia lub wymianie opon na koła zapasowe, które znajdują się w Twoim pojeździe.

Zobacz więcej: Dlaczego You Can Drive? >>

Polecane artykuły

Porady

Jesteśmy marką grupy ERGO Hestia

You Can Drive to marka Grupy ERGO Hestia, dedykowana internetowej sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych, podróżnych o...

29.03.2018

12:38

Porady

Doceniamy Twoją niezależność – You Can Drive

Po polskich drogach jeździ około 1,5 mln młodych kierowców, ale młody kierowca samochodu nie jest najbardziej pożądan...

08.12.2017

12:38

Porady

Zdarza się…

Szkody nie przewidzimy. Czasem jest to wynik naszej nieuwagi, innym razem czyjegoś błędu. Niezależnie od okoliczności...

07.12.2017

7:38

Porady

Jaki dowód zawarcia ubezpieczenia OC jest honorowany przez policję?

Posiadacz pojazdu zawsze powinien mieć przy sobie potwierdzenie zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dokume...

26.03.2018

12:22

Porady

Oszczędność czasu i wygoda

Chcesz kupić ubezpieczenie, ale nie masz czasu na wypełnianie dokumentów? Żyjesz w biegu, a wszelkie formalności woli...

26.03.2018

12:14

Porady

Poznaj Niecodzienny Poradnik Bezpiecznej Jazdy

Kierowcy z pasją, fani szybkiej, ale przede wszystkim bezpiecznej i kulturalnej jazdy przedstawiają niecodzienne spos...

26.03.2018

12:19

Ubezpieczenia komunikacyjne

Przerwa w ubezpieczeniu OC i AC – co ze zniżkami?

Po zakupie auta nawet w najlepszej możliwej cenie należy doliczyć jeszcze jeden koszt, jakim jest ubezpieczenie samoc...

29.03.2018

14:31

Ubezpieczenia komunikacyjne

Szybko likwidujemy szkody

Jeśli zależy Ci na jakości i sprawnej obsłudze to masz kolejny argument za skorzystaniem z oferty You Can Drive. U na...

26.03.2018

12:12

Ubezpieczenia komunikacyjne

Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniach komunikacyjnych

Ubezpieczenia komunikacyjne służą do zapewnienia bezpieczeństwa finansowego na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń, do kt...

08.12.2017

12:39

Ubezpieczenia OC

Wybór ubezpieczenia przy zakupie OC ma znaczenie. Zmieniamy rynek ubezpieczeń

1 kwietnia 2015 roku ERGO Hestia razem z 7 największymi polskimi ubezpieczycielami przystąpiła do wspólnego przedsięw...

26.03.2018

12:25

Ubezpieczenia komunikacyjne

OC dla młodych kierowców

Jako młody kierowca bez historii ubezpieczeniowej musisz liczyć się z tym, że u większości ubezpieczycieli cena skład...

28.01.2019

13:15

Ubezpieczenia komunikacyjne

Czy AC musi być drogie? Zobacz, dlaczego warto wykupić autocasco

Ubezpieczenie AC, czyli autocasco, jest jednym z nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Możesz wybierać spośr...

24.01.2019

13:27