Młodzi kierowcy

Dobre ubezpieczenia dla młodych

jak zgłosić szkodę

Co robić, gdy wydarzył się wypadek komunikacyjny?

Do wypadku samochodowego dochodzi w różnych, często złożonych, okolicznościach. Są jednak pewne generalne zasady postępowania w pierwszych chwilach po wypadku. Warto ich przestrzegać. Przede wszystkim należy zachować spokój i wykonać kilka niezbędnych czynności (jeżeli samemu nie ucierpiało się fizycznie w wyniku zdarzenia). Zobacz, co możesz zrobić, by uchronić siebie i innych uczestników przed zwiększeniem się rozmiarów szkody.

  • Zanim zaczniesz zabezpieczać miejsce wypadku, zaparkuj wcześniej swój samochód w możliwie bezpiecznym miejscu. Pamiętaj, by pozostawić koła skierowane ku poboczu i włączone światła awaryjne.
  • Zaraz po wyjściu z samochodu, załóż coś na siebie, dzięki temu będziesz lepiej widoczny na drodze. Najlepiej, jeśli posiadasz kamizelkę odblaskową. Może to być także jakaś opaska lub inny element ubioru w jasnym kolorze. Nocą używaj latarki.
  • Stosuj ogólne zasady bezpieczeństwa. Wspólnie z innymi osobami, które mogą Ci pomóc, wezwijcie policję i – jeśli to potrzebne – pogotowie ratunkowe. Jeżeli sam nie możesz go wezwać, wyznacz jedną osobę ze świadków zdarzenia by zrobiła to za Ciebie. Nie zapomnijcie, by ostrzegać przed miejscem wypadku nadjeżdżających kierowców. Zgodnie z przepisami kodeksu ruchu drogowego należy użyć świateł i trójkątów ostrzegawczych.
  • W uszkodzonych pojazdach wyłącz zapłon. O ile to możliwe, odłącz akumulator. W przypadku samochodów z silnikiem diesla oraz motocykli trzeba odciąć dopływ paliwa.
  • Sprawdź, czy uszkodzone pojazdy stoją stabilnie, czy nie mogą się przewrócić lub stoczyć. By temu zapobiec, zaciągnij hamulec ręczny, włącz bieg lub zablokuj koła.
  • Jeżeli zauważysz płomień lub dym wydobywający się spod maski samochodu, użyj gaśnicy proszkowej. Pamiętaj, że nagłe otwarcie klapy silnika spowoduje dopływ powietrza i zwiększenie się ognia. Kieruj strumień gaśnicy zawsze lekko powyżej źródła ognia. Proszek, który opada, daje lepszy efekt.
  • Jeżeli w wypadku zostali ranni ludzie, jak najszybciej postaraj się ocenić ich stan. Na wyciąganie rannych z uszkodzonych samochodów możesz się zdecydować tylko wtedy, gdy potrzebna jest natychmiastowa reanimacja lub istnieje niebezpieczeństwo zapalenia się tego auta czy najechania na niego przez inny pojazd. Zawsze powinieneś założyć, że doszło do uszkodzenia kręgów szyjnych poszkodowanych, a wówczas należy unikać zmiany ich pozycji.
  • Udziel pomocy w pierwszej kolejności tym osobom, których życie jest zagrożone. Sprawdź, czy mogą swobodnie oddychać. Jeśli jest to konieczne, natychmiast rozpocznij reanimację. Opatrz obrażenia, które wyglądają niebezpiecznie.
  • Sprawdź, czy w okolicy wypadku nie ma jeszcze innych poszkodowanych, którzy mogli np. zostać wyrzuceni z pojazdu wskutek uderzenia albo samodzielnie się oddalić, działając w szoku powypadkowym. Towarzysz poszkodowanym, obserwując ich w miarę możliwości, aż do nadejścia specjalistycznej pomocy.